Na Úrade vlády vyrastú Pôvabničky Tibora Uhrína

28.04.2011

Po odevnej dizajnérke Ľubici Poncik predstaví Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) na pôde Úradu vlády SR tvorbu Tibora Uhrína. Výstavu tohto renomovaného dizajnéra, ktorý je známy predovšetkým prácou s drevom a kovom, otvorí 2. mája predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Výstava bude prístupná verejnosti do 30. júna 2011.

V rámci výstavy pod názvom Po vláknach predstaví Tibor Uhrín diela na hranici remesla a dizajnu. Svojou tvorbou sa Tibor Uhrín výrazne hlási k tradíciám a k ľudovým technikám s využitím moderných technológií. Jeho práce sú často inšpirované prírodou, príkladom čoho sú aj dózy s názvom Pôvabničky. Kurátorkou výstavy Po vláknach je Zuzana Labudová.

O Tiborovi Uhrínovi
Tibor Uhrín na dizajnérsku scénu vstúpil ako absolvent priemyselného dizajnu detskou stavebnicou Gringo. Tá v roku 1993 získala hlavnú cenu v súťaži Slovenského centra dizajnu Dobrý dizajn a v rokoch 1994 – 1997 sa sériovo vyrábala. V ostatných rokoch sa Tibor Uhrín sústreďuje predovšetkým na prácu s drevom a kovom s dôrazom na diela úžitkového umenia – misy, nádoby, dekoratívne predmety, hračky, nábytkové solitéry alebo svietniky. Autor získal množstvo ocenení – príkladom je pätica po sebe nasledujúcich ročníkov súťaže remesla a dizajnu Kruhy na vode. Tibor Uhrín je pedagógom katedry dizajnu Technickej univerzity v Košiciach. Jeho tvorbu nájdete aj na www.uhrindesign.com

Fotogaléria

« Späť