Kruhy na vode prinášajú pôvodnú umeleckú tvorbu

03.03.2011

Ústredie ľudovej umeleckej výroby predstavuje reinštaláciu výstavy prác spájajúcich remeslo a dizajn.

Tatranská Lomnica, 8. marca 2011 – Takmer dve stovky autorov a štyristo diel tvorí 6. ročník súťaže Kruhy na vode. Bienálna súťaž sa od roku 1999 zameriava na výrobky z oblasti interiérovej tvorby, šperku a módy. Projekt má osloviť predovšetkým mladých tvorcov, ktorí v starých vzoroch, tradičných technikách a formách nachádzajú podnety a tradičnému remeslu dodávajú novú energiu. V súťaži Kruhy na vode organizovanej Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sa za 11 rokov existencie zúčastnilo takmer tisíc dizajnérov, študentov dizajnu, výtvarníkov a remeselníkov. ÚĽUV takýmto spôsobom predstavuje širokému publiku menej neznámu pôvodnú umeleckú tvorbu.
Výstava súťažných prác je prístupná od 9.3.2010 do 16.6. 2011 v Galérii ÚĽUV Tatranská Lomnica. Podujatie sa uskutočňuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
Súťaž Kruhy na vode iniciovala Európska federácia ľudového umenia ako medzinárodný projekt remesla s národnými špecifikami. ÚĽUV ako jediný z 8 zúčastnených krajín v ňom odvtedy naďalej pokračuje. Šiesty ročník súťaže ponúka dve sekcie. V prvej, združujúcej výrobcov, dizajnérov, výtvarníkov a študentov vysokých škôl, sa zúčastnilo 101 autorov, so 152 dielami a kolekciami.
Do druhej sekcie, pre študentov stredných škôl, sa prihlásilo 13 stredných škôl, 83 študentov s 242 dielami a kolekciami. Súťažné práce boli rozdelené do viacerých kategórií: kov, drevo, keramika a diela voľnej kategórie.

« Späť