Dizajn štúdio ÚĽUV prestrie stôl českým dizajnom

02.07.2012

Dizajn štúdio ÚĽUV privíta tri výrazné osobnosti súčasného českého dizajnu. Výstava pod názvom Na stôl priblíži tvorbu trojice osobností - Jiří Belda, Zdeněk Lhotský a Daniel Piršč. Na návštevníkov čaká drobný sklenený dizajn, misy, objekty z kovu aj porcelánu. Všetko so spoločným menovateľom – predmety na stôl.

Jiří Belda nadviazal na tradíciu otca, deda a ďalej posúva hranice pri tvorbe a prezentovaní zlatých, strieborných, titanových, duralových dizajnových šperkov, pracuje aj s perspexom a corianom. Venuje sa aj malým objektom z kovu – kovov, napríklad tepané misky v tvare pologulí. Minimalistické, tvarovo čisté nadčasové sú šperky a predmety, ktoré navrhuje a sám aj vyrába. Na odovzdávaní cien CZECH GRANDDESIGN bolo v roku 2011 Jiřímu Beldovi udelené tretie miesto v kategórii Dizajnér šperku.

Zdeněk Lhotský sa ujal pred 18 rokmi krachujúcej Sklárne v Železnom Brode v severných Čechách a vybudoval Studio sklenej tavenej plastiky Lhotský Pelechov. Kvalitná práca, odvážne tvorivé prístupy, technológie a ľudia, s ktorými pracuje, urobili spolu s pecami na odlievanie veľkorozmernej sklenej tavenej plastiky jediné svojho druhu na svete. Autor sa venuje aj výrobe limitovaných sérií mís, servírovacích nádob zo skla, či váz a umývadiel.

Daniel Piršč na Zelenom kopci v opustenej obradnej sieni v roku 2006 začal činnosť STUDIA PIRSC PORCELAIN v moravskom Mikulove s otvorenou galériou a obchodom. Od roku 2009 vedie Ateliér keramiky na VŠVU v Bratislave. Jeho zásluhou študenti môžu pracovať aj s porcelánom. Jeho vázy z cyklu Filigrán vyžarujú magickú zmes obrazcov, ktoré sú nielen dekorom, ale aj slovníkom archetypov, znovuobjavením funkcie šifier a odkazov. Na jednej takej váze autor strávil osem a viac hodín práce.

Výstava Na stôl je prístupná v priestoroch Dizajn štúdia ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave od 13. 7. do 14. 9. 2012. Vernisáž sa uskutoční štvrtok, 12. 7. 2012 o 18:00. Kurátorkou výstavy je Eva Trilecová.

Otváracie hodiny Dizajn štúdia ÚĽUV
Pondelok - Piatok 13.00 - 18.00 hod.
Sobota 10.00 - 14.00 hod.

« Späť