5 dôvodov na návštevu predajne ÚĽUV v Košiciach

17.02.2017

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sa mnohým z nás spája práve s nákupom ľudovoumeleckých výrobkov. Nie sú to len šúpoľové bábiky a drevené črpáky, ktoré vábia obdivovateľov folklóru, dizajnu a poctivého remesla do predajní ÚĽUV. Tradičná remeselná a ľudovoumelecká výroba na Slovensku je stále živá a pestrá. Rozmanité výrobky z kože, kovu, prútia, dreva a iných prírodných materiálov ožívajú v rukách majstrov a prostredníctvom ÚĽUVu sa môžu dostať aj k vám. Predajne ÚĽUV môžete nájsť v Bratislave na Námestí SNP 12, v Banskej Bystrici na Dolnej ulici 14 a v Tatranskej Lomnici.

Do zoznamu predajní pribudol aj obchod v Košiciach a my vám ponúkame 5 dôvodov, prečo by ste tam mali zavítať.

Predajňa ÚĽUV Košice

Lubové košíky, výtvarný návrh: Janka Menkynová
Zdroj: ÚĽUV

1. Nachádza sa v centre mesta

Kávička s priateľmi, prechádzky, či nakupovanie – to sú najčastejše dôvody, ktoré nás dokážu vytiahnuť do mesta. Pri najbližšej návšteve historického centra Košíc sa môžete zastaviť už aj v novom obchode ÚĽUV. Stačí iba zabočiť pri Immaculate (morový stĺp na Hlavnej ulici) na Poštovú ulicu a na jej konci zabočiť doprava na Mäsiarsku ulicu. A ste tam. Na Mäsiarskej ulici č. 52 uvidíte zrekonštruovanú historickú budovu Regionálneho centra remesiel ÚĽUV.

Predajňa ÚĽUV Košice

2. ÚĽUV je garantom kvality

Chcete mať istotu, že nekupujete gýč, alebo suvenírový pseudoľudový artefakt? Všetky ľudovoumelecké výrobky pod značkou úľuv prešli posúdením Výtvarnej komisie. Odborníci z oblasti etnografie, výtvarných umení a dizajnu rozhodli o tom, že všetky predajné výrobky svojou kvalitou a spracovaním nadväzujú na tradičné remeslá, tradičné technológie, alebo tradičné prvky dekóru, a preto spĺňajú prísne estetické a technologické kritéria.

Predajňa ÚĽUV Košice

Hrnčiarske misky Jablko, Výrobkyňa: Soňa Zelisková
Zdroj: ÚĽUV

3. Podpora lokálnych výrobcov

Predajňa ÚĽUV ponúka výrobky z celého Slovenska, avšak s dôrazom na lokálnu tvorbu. Východné Slovensko má bohatú remeselnú tradíciu, na ktorú nadväzujú zruční výrobcovia a majstri, ako napríklad: Cyril Horák – majster ľudovej umeleckej výroby v kováčstve, Mária Tomisová – majsterka ľudovej umeleckej výroby v tkaní, alebo Igor Toder – majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví korytárstvo a výroba dlabaného riadu. Kúpou výrobku nielenže podporujete samotného výrobcu, ale aj uchovávanie a rozvoj tradičných remesiel na východnom Slovensku.

Predajňa ÚĽUV Košice

Dlabané korýtka a lyžica, Výrobca: Igor Toder, majster ľudovej umeleckej výroby, Michalovce
Zdroj: ÚĽUV

4. Nákup spojený s návštevou galérie

Keď už budete v Košickom ÚĽUVe, vstúpte aj do galérie. Nachádza sa iba o poschodie vyššie, nad samotnou predajňou. Špecifikom galérie sú originálne výstavy, ktoré prezentujú rôzne podoby tradičného remesla, ľudovoumeleckej výroby a dizajnu v súčasnosti.
Aktuálna výstava v galérii

Predajňa ÚĽUV Košice

Výstava Kruhy na vode v Galérii ÚĽUV Košice
Zdroj: ÚĽUV

5. Možnosť vidieť tradičnú remeselnú prácu na vlastné oči

Predajňa ÚĽUV sa nachádza v budove Regionálne centra remesiel, ktoré organizuje rozmanité kurzy tradičných remesiel pre deti aj dospelých. Za presklenými stenami môžete obdivovať prácu budúcich keramikárov, tkáčov, drotárov, rezbárov, ako aj výrobu paličkovanej čipky, kraslíc, šúpoľových bábik a batikovanie.
Viac o Škole remesiel v Košiciach

Predajňa ÚĽUV Košice

Hrnčiarska dielňa, Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice
Zdroj: ÚĽUV

Predajňa ÚĽUV Košice

« Späť