Craftsman days ÚĽUV 2014
6. – 7. 9. 2014
Bratislava – Old Town pedestrian zone

Programme

 

WEAVING ISLAND

Primaciálne námestie
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
introducing traditional craft by experienced weavers, weaving workshop for adults

FROM FLAX TO LINEN

Primatial Palace - ARCHA
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
exhibition by Ľubomíra Žilková

SLOVAK FOLK CRAFTS AND PRODUCTION

Hviezdoslavovo námestie
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
more than 100 craftsmen introducing traditional crafts and production from Slovakia

CREATIVE WORKSHOPS

Courtyard of St. George, Primatial Palace
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
craft activities for adults and children 4 to 15 years under the supervision of qualified and experienced lecturers

DESIGN ZONE

Hlavné námestie
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
understanding traditions and contemporary approaches by young designers

BOBBIN LACE SLOVAKIA

Radničné nádvorie
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
demonstrations of bobbin lace makers from different Slovak clubs

TRADITIONAL SLOVAK CUISINE

Rybné námestie, Primaciálne námestie
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
food court full of traditional Slovak specialties

READING ROOM

Primatial Palace - ARCHA
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
cup of coffee with books published by ÚĽUV (The Centre For Folk Art Production)

WANDERING FOR CRAFTS

an interactive quiz competition for children

KIDS ZONE

Courtyard of St. Johann Nepomuk, Primatial Palace
Sat, Sun: 10 am – 6 pm
rest area for children - wooden carousel hand-operated, wooden stilts, swing

MAIN STAGE

Hlavné námestie

Sat: 10 am – 12:30 pm
10:15 - children’s folk dance group Vienok
11:00 – 11:40 dance workshop for children
11:40 – 12:30 „Sounds are not torments“ (SĽUK)

Sat: 4 pm – 10 pm
16:00 – 16:40 dance workshop for adults
16:40 – 17:20 „Tradition in new clothing“ (Fashion show)
17:30 – 18:15 „Our treasures“ (music singing show)
18:30 – 20:00 GALA – awarding producers with the Master of Folk Art Production title (SĽUK)
20:15 – 21:20 „That's how we live around here“ (Folk Dance Groups Vršatec, Nadšenci, Technik, Mladosť)

Sun: 10 am – 12:30 pm
10:10 – children’s folk dance group Prvosienka
11:00 – dance workshop for children
11:40 – children’s folk dance group Kremienok

Sun: 10 am – 12:30 pm
14:30 – dance workshop for adults
15:00 – folk dance group Ekonóm
16:00 – Nebeská muzika
17:00 – folk dance groups Všetníci, Credance and guests

ARBOUR

Hviezdoslavovo námestie

Sat: 11 am–12:30 pm, 1:00 pm–5:00 pm

female singing group Technik, folk narrrator Ján Jankov, folk music band Fidlikanti, folk music band Paľáčovci from Hrochoť, interviews with craftsmen, playing on shepherd's pipe (fujara), bagpipes, competitions for children

Sun: 11 am–13:30 pm, 2:00 pm–5:00 pm

folk Dance Group Partia, instrumentalists and makers of traditional music instruments, interviews with craftsmen, playing on shepherd's pipe (fujara), bagpipes, competitions for children

THE MASS FOR THE TRADITION PRESERVERS

Jesuits church, Hlavné nám.
Sun: 9 am



Changes in program reserved.


« Back